Kako vemo, da je EKO res EKO?
Vsi ekološki kmetovalci se morajo prijaviti v ekološko kontrolo v eni od štirih kontrolnih organizacij, ki delujejo na področju RS. Kontrolna organizacija opravi redno kontrolo enkrat letno na lokaciji kmetijskega gospodarstva ali njihovi dislocirani enoti, lahko pa sledijo še dodatne, ponovne, naključne kontrole. Kontrolna organizacija, se po opravljenem kontrolnem pregledu, in certificiranju, odloči o izdaji ekološkega certifikata.
Kot potrošniki ekoloških živil, lahko sami preverjate istovetnost in resničnost oznak in trditev. Že sam ekološki kmetovalec mora na zahtevo pokazati svoj certifikat, na katerem so zapisana vsa živila, ki jih je pridelal ali predelal na ekološki način. Pristnost certifikatov, lahko tudi sami poiščete v bazi ekoloških certifikatov, na spletnih straneh MKGP. Sledljivost je zagotovljena tudi z zapisom šifre kontrolne organizacije na proizvodih z deklaracijo. OB evropskim znakom »ekološki«, je obvezno zapisati šifro kontrolne organizacije in poreklo izdelka. Če želite, lahko kontaktirate KO in povprašate o resničnosti podatkov.
Pod črto – vsi ekološki kmetovalci so pod strogim nadzorom kontrolnih organizacij in tudi drugih, splošnih inšpekcijskih služb. Če se ugotovijo kakršnekoli nepravilnosti, so posledice za kmetije občutne.
Ali ekološko kmetovanje pomeni povratek v preteklost?